Jak to zařídit, aby váš interiér nevypadal, jako by ho zařizoval pejsek s kočičkou? Vnímejte barvy, jejich teplotu a odstíny – začínejte přitom od prvků, které jsou trvalé. V první chvíli by vás měly zajímat podlahy, dveře a stěny. Ty definují budoucí vzhled vašeho interiéru.

Při výběru podlahy rozhoduje velikost pokojů i přísun světla

Podlaha a stěny určují, jakým dojmem bude váš interiér působit a budou dotvářet jeho celkovou atmosféru. Při výběru podlahy neberte hned tu, která vám jako první padne do oka. Berte v úvahu velikost pokojů, přísun denního světla, funkci a samozřejmě i to, jakým nábytkem chcete v budoucnu místnost zařídit.

Barvy v interiéru umí skutečně čarovat. Mohou místnosti opticky zvětšit, zmenšit, zesvětlit, zútulnit. Vybírání podlahy tak může být docela oříšek. Dokud s hledáním „té pravé“ nezačneme, ani nás možná nenapadá, kolik možností nám současný trh nabízí.

Zdroj:mand.cz

První je třeba si zodpovědět otázku, zda hledáte podlahu světlou nebo tmavou. Není to samozřejmě to jediné, co budete řešit, ale první krok rozhodně ano. Světlá podlaha prostor opticky zvětšuje, tmavá zmenšuje – to je známá věc. Ale neznamená to, že bychom měli tmavé podlahy zavrhnout, naopak. „Zmenšení“ pokoje, které na první pohled vypadá jako nežádoucí, znamená také zútulnění prostoru, který jinak třeba nepůsobí až tak domácky.

Světlé podlahy zkuste zkombinovat s bílým nábytkem

Světlé podlahy jsou ideální do malých bytů a celkově menších prostorů. Také je oceníte v pokojích orientovaných na sever, v suterénních bytech, zkrátka všude, kde potřebujete interiér rozzářit!

Zdroj:mand.cz

Světlé podlahy, ať už laminátové, vinylové nebo dřevěné (světlý dub, buk, javor), doplňte bílým nábytkem – taková kombinace je mimochodem skvělá do dětských pokojů. Veselá, ale přitom neutrální. To se hodí, protože o dostatek pestrosti se postarají dekorace a hračky, kterých v dětských pokojích je vždy dost. Pokud jste fanoušky barev, věřte, že ke světlým podlahám se hodí žluté a béžové barvy, které navozují optimistickou náladu.

Tmavá podlaha se postará o wow efekt – musíte to s ní ale umět

Tmavá podlaha se postará o exkluzivně vyhlížející interiér. Není až tak obvyklá a tak počítejte s „wow efektem“. Optické zmenšení prostoru může být výhodou u velkých neútulných místností. O „teplo domova“ se postarají vysoce kvalitní dřevěné podlahy Esco, které umí okouzlit nejen přirozenou krásou dřeva, ale i strukturou či speciální zestařenou úpravou.

Co se týče nábytku, tmavé podlahy si přímo říkají o kontrast. Pokud podlahu doplníte tmavým nábytkem, chce to alespoň výrazné doplňky – béžové a zlaté odstíny textilií, výrazné dekorace. Jestli patříte mezi milovníky originálního barevného kombinování, tak k tmavým dřevěným podlahám volte červenou. Méně je ale více – jestli si plánujete pořídit tmavou podlahu, dejte si pozor, ať interiér nezahltíte.

Zdroj:mand.cz

Vše ve stejném odstínu není výhra – lepší je „tón v tónu“

Na první pohled se může zdát, že nic nezkazíte, když se budete držet jedné barvy a jednoho odstínu. Příliš pedantský přístup ke sladění interiéru ale může mít za následek monotónní bydlení, které nebude nikoho bavit a naopak bude působit velmi nestylově. Pokud se přesto chcete vydat touto cestou, vybírejte výrazné doplňky.

Když se budete držet barev, které nejsou stejné, ale jsou si velmi blízké (tzv. tón v tónu), uděláte lépe. Jen si pohlídejte teplotu odstínů. Sice se na první pohled může zdát, že barva je stejná, ale stačí drobný krok vedle v podobě rozdílné teploty barev a výsledek pěkný nebude.

Nejde jen o to, jestli světlou nebo tmavou podlahu – rozhoduje i teplota barev

Dále se zaměřte na to, zda mezi vaše favority patří studené nebo teplé barevné tóny. Prohlédněte si třeba pár fotek různých interiérů na internetu nebo v časopisech o bytovém designu a vyberte ty, které lahodí vašemu oku.

Líbí se vám moderní skandinávský styl, který fandí spíše neutrálním barvám a studeným tónům? Nebo se vám líbí medové odstíny dřeva a rozhodně preferujete teplé barvy? Vybere si každý. Ať už jste se z hlediska materiálů rozhodli pro vinyl, laminát nebo dřevo, přijdete si na své – určitě si vyberete.

Vinyl v dekoru kamene, břidlice či betonu bude skvělým doplňkem minimalistického interiéru

Milovníci studených barev se krom oblíbených klasik můžou porozhlédnout i v nabídce vinylových podlah v dekoru kamene, břidlice či betonu, které díky barvám působí v interiéru neutrálně a skvěle se kombinují s nábytkem v bílé, černé nebo i ve výraznějších barvách ve studených odstínech. Rozumí si ale i se světlým dřevem.

Zdroj:mand.cz

U příliš studeného interiéru dodejte „teplo domova“ doplňky

Obecně platí, že studené odstíny působí velmi moderně a minimalisticky, teplé naopak tradičněji. Pokud se nesnažíte docílit primárně útulného interiéru, ale vaší vášní je minimalistický design, pravděpodobně sáhnete po světlých studených odstínech podlah i nábytku. Výsledný interiér bude vypadat prostorně a vzdušně. Dejte si ale pozor, aby se nejevil až příliš sterilně. Zkuste vybrat „útulné“ doplňky – deky, polštáře, dekorace.

V menším bytě by měly být ve všech pokojích stejné podlahy

V malých bytech je vhodné vybrat stejnou podlahu do všech pokojů, protože díky menší výměře je interiér celého bytu často vizuálně propojený. Platí, že méně znamená více a experimenty by se nemusely vyplatit. Pokud máte k dispozici větší prostor, můžete zariskovat a zvolit do jednotlivých pokojů rozdílné podlahové krytiny. Pamatujte, že takové designové „řádění“ vyžaduje opravdu vytříbený smysl pro detail.

Jestli se nepovažujte za krále interiérového designu, ale chcete, aby vaše bydlení bylo opravdu originální, přizvěte si na pomoc odborníka – interiérový designér popustí uzdu vaší fantazii, aniž by se to negativně odrazilo na výsledném efektu. Abychom to na závěr shrnuli – představte si svůj budoucí interiér a teď ho překlopte vzhůru nohama. Vše, co zůstalo pevně sepnuté s podlahou, by mělo vzájemně ladit – podlahová krytina, dveře, stěny, okna, kuchyně. Zpravidla se jedná o prvky, které neměníte tak často. Vhodně je zkombinujte a poté se vrhněte na výběr nábytku a doplňků.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views :